Co to jest cement ?

Co to jest cement ?

Cement zgodnie z normą PN-EN 197-1, nazywany CEM - jest to spoiwo hydrauliczne tzn. drobno zmielony materiał nieorganiczny, który po zmieszaniu z wodą daje zaczyn wiążący i twardniejący w wyniku reakcji i procesów hydratacji. Po stwardnieniu pozostaje wytrzymały i twardy także pod wodą. Cement zgodny z PN-EN 197-1 odpowiednio odmierzony i zmieszany z kruszywem i wodą, powinien tworzyć beton lub zaprawę, które wystarczająco długo zachowują urabialność i po określonym czasie uzyskują ustalony poziom wytrzymałości i długotrwałą stałość objętości.

W skład cementu mogą wchodzić:

Składniki główne cementu:

Rodzaje i skład cementu:

Z uwagi na ilość dodatków cementy dzielą się na odmiany A, B, C.

Klasy wytrzymałości

W zależności od wytrzymałości na ściskanie (mierzonej po 28 dniach) oznaczonej zgodnie z PN-EN 196-1 rozróżnia się trzy klasy wytrzymałości (wytrzymałość na ściskanie w N/mm2; 1 MPa = 1N/mm2):

Te trzy klasy dzielą się w zależności od swej wytrzymałości wczesnej na cement o wysokiej wytrzymałości wczesnej (oznaczony symbolem R): 32,5R, 42,5R, 52,5R, oraz na cement o normalnej wytrzymałości wczesnej (oznaczony symbolem N): 32,5N , 42,5N , 52,5N.

Dodatkowo norma PN-EN 197-4 "Cement. Część 4: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące elementów hutniczych o niskiej wytrzymałości wczesnej" wprowadza trzy klasy wytrzymałości dla cementów hutniczych o niskiej wytrzymałości wczesnej (oznaczone literą L):32,5L, 42,5L, 52,5L

Powrót na listę porad